Vážený zákazníku, děkujeme vám za důvěru. Naším cílem je vaše spokojenost se zakoupeným výrobkem. Tato stránka obsahuje informace a pokyny nutné ke správnému výběru, používání a údržbě vaší obuvi.

 

Kůže

Kůži věnujte pravidelnou a důslednou péči. Nečistoty odstraňte suchým nebo vlhkým hadříkem a následně boty vysušte. Poté naneste speciální krém a naleštěte je.
Kůže rozhodně není voděodolná, takže boty impregnujte.

Nubuk a velur

Nubuk je kůže broušená po líci, velur po rubu. Velur je semiš. Ani jeden typ nemá rád vodu. Nejlepší je gumový kartáček, kterým se zbavíte nečistot. Pro oživení barev použijte speciální bezbarvé nebo barevné spreje. Semiš (velur) ani nubuk nekrémujte! Impregnace je naopak důležitá, protože posílí vodoodpudivost i odolnost proti špíně.

Lakovaná kůže

Lakovanou kůži očistěte hadříkem a naneste speciální přípravek pro tento typ kůže.

Syntetické materiály

Stačí vám pouze vlhký hadřík. Po očištění boty vysušte a ošetřete přípravkem na syntetiku.


Textil

Textilní boty čistěte za sucha kartáčkem. Na větší nečistoty použijte navlhčený hadřík. Rozhodně boty neperte. Mastné skvrny odstraňte čističem na textil. Boty ošetřete impregnací na textil.

 

 

VÝBĚR OBUVI

Při výběru obuvi dbejte na to, aby zvolený typ, velikost a tvar přesně odpovídaly vašim potřebám. Po doručení zboží si obuv v klidu vyzkoušejte, třeba na koberci. Nevhodně zvolený druh obuvi, velikost šíře nebo tvar obuvi nemohou být důvodem k pozdější reklamaci. Nezapomeňte vzít v úvahu účel užití, provedení, materiálové složení a způsob ošetřování obuvi. Pouze obuv dobře zvolená z hlediska funkčního

a velikostního je předpokladem naplnění užitné hodnoty a účelu obuvi. Po celou dobu užívání věnujte maximální pozornost všem základním pravidlům používání obuvi. Zvláště je nutné předcházet všem faktorům nepříznivě ovlivňujícím plnou funkčnost a životnost obuvi. Jako např.: vysoká intenzita užívání obuvi (nedoporučujeme používat každodenně stejnou obuv), používání obuvi k nevhodnému účelu, praní obuvi, atd.

Pro zachování dobrého stavu obuvi a její plné funkčnosti je nutná pravidelná údržba. K ošetřování obuvi používejte pouze prostředky k tomu určené. Nesprávná nebo nedostatečná údržba obuvi podstatně zkracuje její plnou funkčnost a životnost. Záruční doba a životnost obuvi jsou různé pojmy.

Životnost obuvi je dána způsobem a intenzitou používání a nemusí být vždy stejná jako záruční doba. Při intenzivním užívání může být životnost obuvi kratší než poskytovaná záruka.

ÚČELOVOST OBUVI

Pro každý účel užití je vhodný jiný druh obuvi. Berte tedy, prosím, při výběru v úvahu k jakému účelu chcete obuv používat. Účelovost ovlivňuje volbu použitého materiálu, konstrukci, provedení a způsob údržby obuvi.

Vycházková obuv – může být používána v místnostech nebo po místních komunikacích. Vyznačuje se masivnější a trvanlivější konstrukcí oproti obuvi společenské.

Společenská obuv – je obuv pro krátkodobé nošení v interiéru při různých společenských příležitostech. Jedná se většinou o celousňovou obuv klasického střihu. Tato obuv je mimořádně citlivá na vlhkost a nerovnosti povrchu.

Módní obuv – je obuv určená pro krátkodobé nošení. Svou konstrukcí a materiálovým složením je určena, navržena a vyrobena k nošení v nenáročných podmínkách a prvořadá je u ní módnost, nikoli životnost. Zpravidla se vyznačuje aktuálními módními prvky, které také určují její přibližnou životnost. Tato obuv není určena pro každodenní, časté používání. Pokud se rozhodnete používat tuto obuv pravidelně, je nutno věnovat maximální pozornost stavu spodkových dílců a celkovému ošetřování a údržbě.

Sportovní obuv – je obuv určená pro provozování různých sportovních aktivit. Svou konstrukcí odpovídá požadavkům příslušného druhu sportu, proto je nutné ji pouze k tomuto sportu používat. Využití k jiným účelům může výrazně ovlivnit její životnost.

Rekreační obuv – je obuv k nošení ve volném čase při různých rekreačně-vycházkových příležitostech. Její konstrukce je přizpůsobena k použití na místních komunikacích, i v mírném upraveném přírodním terénu. Tato obuv není určena k provozování sportovních aktivit. Do této skupiny se řadí obuv se sportovním designem (textilní či plastová), nebo obuv tzv. plážová, která je určena ke krátkodobému použití (např. na pláž či k bazénu).

Zimní oteplovací obuv – tzv. sněhule jsou určeny především do sněhu, nikoliv na celodenní nošení.

Voděodolná obuv – pryžová nebo plastová obuv, která zabraňuje přístupu vody dovnitř obuvi. Obuv určená ke krátkodobému nošení při nepříznivém počasí. Námi prodávaná obuv není určena pro dlouhodobé nebo profesionální použití.

Domácí a přezůvková obuv – lehká obuv jednoduché konstrukce určena k nošení v místnostech.

Dětská obuv – je obuv, na kterou jsou kladeny zvláštní nároky. Tyto nároky jsou charakterizovány potřebami dětské nohy, která se vyvíjí a roste. Je potřeba vybrat obuv, která dobře padne do délky i do šířky, nezapomeňte na nadměrek 10-15 mm. Dětská noha roste velice rychle, kontrolujte proto pravidelně velikost nohy a nošené obuvi. Z toho plyne, že životnost obuvi nemůže být delší než cca 6 měsíců.

VÝROBNÍ ZPŮSOB

Zásadní hledisko ovlivňující funkci a údržbu je výrobní způsob, tzn. způsob, jakým je spojen spodek obuvi se svrškem.

Obuv lepená – nejčastěji používaná technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi, eventuálně opakovaným používáním nedostatečně vysušené obuvi. Při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnutí).

Obuv flexiblová – obuv vyrobená tímto způsobem je velmi pohodlná, lehká, ohebná (flexibilní) s efektním prošívaným okrajem. Zvýšená ohebnost je daná skutečností, že svršek obuvi je přišíván přímo ke spodku bez nutnosti použití napínacích stélek. Nevýhodou této obuvi je její omezená voděodolnost, která je daná právě přišitím svršku ke spodku, při kterém je povrchový materiál perforován šitím. Tuto obuv používejte především v suchém prostředí. Při zvýšené vlhkosti může dojít k promáčení obuvi. Pravidelnou údržbou lze zvýšit odolnost této obuvi vůči vlhkosti. Obuv důkladně impregnujte a (nebo) krémujte. Zejména pečlivě ošetřete prošívaný okraj obuvi, tuto část obuvi důkladně naimpregnujte.

 

POUŽITÝ MATERIÁL, JEHO ÚDRŽBA A OŠETŘOVÁNÍ

V současné době se používá velké množství materiálů, od mnoha druhů usní, až po materiály syntetické a textilní.

Základní znalost o druhu a použití materiálů spolu s dokonalou údržbou a správným ošetřováním prodlouží životnost vaší obuvi.

Useň – nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Useň je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční vlastnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Useň je charakteristická svou proměnlivou lícovou kresbou, která potvrzuje její přírodní charakter, a odlišuje se tak i vzhledem od syntetických materiálů. Useň není neomezeně odolná působení vlhkosti vnějšího prostředí, stejně jako působení vlhkosti zevnitř obuvi (pot). O usňovou obuv je proto třeba neustále pečovat.

Několik základních druhů usní:

Hladká useň – je useň s jemně strukturovaným povrchem s malými póry. Obuv zbavte nečistot vhodným kartáčkem nebo měkkým hadříkem a vytřete do sucha. Používejte k ošetření vhodný krém požadovaného odstínu, vyleštěte. Pro občasnou údržbu při práci, během cestování, můžete použít i samolešticí houbičky, ty však dodávají usni pouze lesk a nelze jimi nahradit pravidelné ošetřování vhodným krémem. Lakovaná useň – useň s hladkým, lesklým povrchem, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je neobyčejně choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, promáčení a mráz. Nečistoty z povrchu usně odstraňujte jemným vlhkým hadříkem, povrch ošetřete krémem či sprejem určeným na lakové usně.

Provrstvená useň – useň, která má k povrchu nanesenou či připojenou vrstvu fólie nebo plastu. Má podobné vlastnosti jako laková useň. Tento materiál otřete vlhkým hadříkem a utřete do sucha nebo používejte prostředky určené k ošetření syntetických materiálů.

Nubuk, velur (semiš) – je useň broušená po líci (nubuk) nebo po rubu (velur). Obuv z těchto materiálů ošetřujte pryžovým kartáčkem a přípravky, které jsou určeny pro vlasové usně. Tyto přípravky oživují barvu a mohou být barevné nebo bezbarvé. Důležité je ošetření vlasových usní vhodnou impregnací zvyšující odolnost proti vodě. Tyto vlasové usně nikdy nekrémujte!

Ostatní usně – existuje celá řada dalších druhů usní, které se vyznačují především barevnými efekty a rozmanitostí zpracování povrchu. Charakteristickou vlastností těchto usní je to, že během používání se jejich vzhled „vyvíjí“. Usně se stíranou úpravou, kdy je původní barva usní překryta další, mají často kontrastní barvu. Tato kontrastní barva se při nošení na nejvíce namáhaných místech stírá, prosvítá původní barva. Další variantou jsou usně s mechanicky narušeným vzhledem, kde je líc nové obuvi rozpraskán, je patrná odlišná barva struktury usně. Během nošení líc dál praská, na nejvíce namáhaných místech se zcela odlupuje a dochází k obnažení struktury materiálu. Popsané zásadní změny probíhají velmi rychle a při pokračujícím používání se prohlubují. Obuv rychle získává patinu a charakteristický „použitý“ vzhled. Tyto změny jsou žádoucí, v žádném případě nekrémujte a neleštěte. K ošetření používejte bezbarvé impregnační spreje, které nechte na povrchu obuvi zaschnout. Impregnace částečně chrání obuv proti vlhkosti a zašpinění, přesto se výrazného zašpinění obuvi vyvarujte, lze ho z povrchu usně jen velmi obtížně odstranit.

Spodková useň – je druh usně, která se používá převážně na výrobu podešví pro společenskou obuv. Tuto obuv používejte převážně pro nošení v interiérech. Nehodí se pro běžné použití – je velmi citlivá na vlhko a nerovný povrch. Usňové podešve ošetřujte vhodným prostředkem, který materiálu dodává potřebnou vláčnost, zvyšuje odolnost proti oděru a protiskluznost. Pokud se rozhodnete používat obuv s usňovou podešví pro běžné nošení i mimo interiér, je nutné ji vhodným způsobem podrazit a snížit tak možnost jejího nadměrného opotřebení nebo poškození. Takto upravenou obuv však v žádném případě nedoporučujeme používat ve vlhkém prostředí. Některé podpatky pánské i dámské obuvi jsou potaženy usní. Povrch těchto podpatků je nutno pravidelně ošetřovat, impregnovat krémem a zároveň je třeba zamezit zvýšenému působení vlhkosti.

Textil – používá se na lehčí, často letní nebo domácí obuv. Textilní obuv ošetřujte za sucha kartáčováním a čistícími spreji na textil, které obuv impregnují, oživí barvy a zamezí ušpinění.

Syntetické materiály – plasty, koženky, portery – tyto materiály vzhledem často připomínají useň, ale svou vlastností nedosahují kvality přírodních usní, např. mají omezenou prodyšnost, způsobují tedy vyšší potivost chodidel. Tato obuv je velmi nenáročná na údržbu. Plastové součásti spodku obuvi, které jsou barveny po povrchu (např. polyuretanové podešve), jsou velmi náchylné k opotřebení oděrem o pokožku. Při tomto poškození dochází k sedření barvy na povrchu a prosvítání původní barvy materiálu. Omývejte ji vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a utřete do sucha.

Pryž, plast – obuv omývejte vlhkým hadříkem a vytřete do sucha.

Vodo-nepropustná membrána – speciální materiály tohoto druhu zajišťují vodo-nepropustnost a prodyšnost obuvi (např. nejznámější z těchto materiálů je GORE-TEX). Používají se zejména pro turistickou sportovní obuv. Obuv nejprve očistěte od hrubé špíny pomocí vlažné vody a houbičky nebo kartáčku. Po uschnutí povrch obuvi impregnujte vhodným impregnačním prostředkem – používejte pouze přípravky, které doporučují výrobci těchto membrán.

 

DALŠÍ ZÁSADY SPRÁVNÉHO UDRŽOVÁNÍ A OŠETŘOVÁNÍ OBUVI:

 1.   Obuv prodávaná v v eshopu 1020am.cz není neomezeně vodo-nepropustná. Zvýšení vodo-nepropustnosti lze dosáhnout opakovanou impregnací. Obuv často střídejte, zvláště pak v deštivém počasí.
 2.   Veškeré šité spoje znamenají porušení celistvosti materiálů, a tím pádem i omezení odolnosti vůči působení vnější vlhkosti.
 3.   Při obouvání obuvi, zejména s uzavřenou patou, používejte obouvací lžíci.
 4.   Po každém použití je nutné nechat obuv důkladně vyschnout a vyvětrat (s vyjmutou vkládací stélkou) i po krátkém použití dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem pocení nohou. Používání nedostatečně vysušené obuvi způsobuje její nadměrné opotřebení (zvláště stélek a podšívek).
 5.   Po vyzutí obuv napněte na plastové napínáky odpovídající velikosti.
 6.   Usňová obuv a obuv z broušených usní (samozřejmě také obuv ze syntetických materiálů a textilu) není v žádném případě neomezeně odolná proti vlhkosti – vhodnou impregnací pouze zvyšujeme její odolnost proti vnější vlhkosti  - dešti a sněhu, jediným druhem obuvi, který odolá působení vody bez negativních změn je obuv celoplastová nebo celopryžová.
 7.   Letní otevřená obuv a módní textilní obuv má omezenou životnost, cca 1 sezónu.
 8.   U obuvi, u níž je podešev z lehčeného materiálu (např. EVA), dochází k rychlému opotřebení oděrem. Jde o vlastnost typickou pro tyto materiály, kde lehkost podešve je limitována na úkor výrazně kratší životnosti výrobku.
 9.   Obuv před prvním použitím naimpregnujte nebo nakrémujte podle druhu materiálu.
 10.   Vyvarujte se rozmáčení obuvi, které poškozuje vzhled povrchové úpravy a deformuje tvar obuvi.
 11.   Promáčenou obuv vycpěte novinami a postupně sušte mimo dosah zdroje zvýšené teploty.
 12.   Velmi negativní vliv na vzhled obuvi má působení posypových materiálů, kterými se v zimním období ošetřují komunikace. Agresivní chemické látky obsažené v posypech narušují strukturu materiálů, způsobují bobtnání a výskyt charakteristických světlých skvrn. Snažte se omezit působení takových látek na obuv. Obuv po použití otřete od zbytků sněhu či vlhkosti. Obuv pravidelně ošetřujte; správně ošetřená obuv lépe odolává těmto „negativním“ vlivům. Obuv poškozenou tímto způsobem nelze reklamovat.
 13.   Syté a tmavé odstíny broušených usní (červená, modrá) mohou částečně pouštět barvu.
 14.   Při zvýšeném pocení nebo při provlhnutí obuvi může vnitřní vybavení obuvi do jisté míry pouštět barvu.
 15.   Nerovnoměrná kresba líce a nestejná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň.
 16.   Domácí obuv s textilním spodkem (podešví) je především určena k udržení nohy v teple – není určena k běžnému nošení. Při běžném nošení může dojít k poškození spodku této obuvi.
 17.   Obuv zakoupenou na 1020am.cz nelze prát v pračce ani ručně.
 18.   Opotřebení patníků souvisí s velikostí jejich plochy. Na malý patník (např. na jehlovém podpatku) působí velký tlak a opotřebuje se podstatně rychleji než patník s větší plochou.
 19.   Včasnou základní údržbou nebo výměnou opotřebovaných patníků, podešví, (případně podrážek), vkládacích či vlepovacích stélek, šněrovadel nebo stuhových uzávěrů (suchý zip, velcro) zabráníte poškození dalších součástí Vaší obuvi; toto případné poškození nemůže být důvodem k reklamaci – jde o základní údržbu, kterou si zajišťuje zákazník sám.
 20.   Výrazné barvy svrchních materiálů mohou v průběhu používání zesvětlat. Ošetřením vhodným prostředkem lze barevnou změnu zmírnit.
 21.   Bílé materiály mohou v průběhu užívání do určité míry zežloutnout.
 22.   U každého syntetického materiálu dochází k jeho přirozenému stárnutí, a to i když se nepoužívá.
 23.   Dětská obuv – vzhledem ke způsobu užívaní dětské obuvi (charakter dětské chůze), je tato obuv ve větší míře vystavena mechanickému poškození – okopání, odření. Tato případná mechanická poškození nemohou být důvodem k reklamaci.

  

VYMEZENÍ POSKYTNUTÉ ZÁRUKY

Poskytnutá záruka se vztahuje na výskyt vad u výrobku v průběhu 24 měsíců od jeho zakoupení. Záruka se nevztahuje na změny vlastnosti obuvi, které vznikly v průběhu záruční doby v důsledku opotřebení či přirozené změny vlastnosti materiálu nebo vady a nedostatky vzniklé nedodržováním pravidel a zásad správného používání a údržby uvedenými v tomto informačním letáku.

Reklamaci je nutné uplatnit bez zbytečného odkladu, ihned po projevení vady výrobku. Při používání vadného výrobku může dojít k zintenzivnění vady, znehodnocení zboží a může být důvodem zamítnutí reklamace. V žádném případě nelze zaměňovat záruční dobu se životností výrobku. Životnost obuvi je dána způsobem a intenzitou užívání, tzn. intenzivním užíváním může být životnost obuvi kratší než záruční doba.